Type to search

Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu implantologia była zaledwie raczkującą gałęzią stomatologii. Utrata zębów często wiązała się albo z nieestetyczną przerwą albo z noszeniem niewygodnej i uciążliwej protezy. Na szczęście, wraz z rozwojem nauki, w tym medycyny, specjaliści zaczęli poszukiwać rozwiązania, które przyniosłoby korzyści zarówno stomatologom jak i pacjentom, którzy z rozmaitych przyczyn utracili część lub całe uzębienie. Oto najważniejsze zalety implantów zębowych.

Trwałość

Implanty zębowe cechuje przede wszystkim to, że są niezwykle trwałe – producenci zazwyczaj szacują, że okres ich trwałości wynosi nawet do 30 lat, jednak zwykle są noszone przez całe życie bez najmniejszego uszczerbku. Materiały, z których są wykonane, są w stu procentach bezpieczne, nie wchodzą przy tym w żadne reakcje chemiczne ze spożywanymi pokarmami oraz nie ulegają degradacji pod wpływem kwasów i związków obecnych w ślinie i produktach spożywczych. Implanty wytrzymują nawet duży nacisk szczęk, a ich zniszczenie podczas gryzienia, żucia czy rozdrabniania twardych cząstek jest praktycznie niemożliwe. Warto więc podkreślić, że raz założony implant najprawdopodobniej będzie służył pacjentowi przez całe życie, bez konieczności ponownej interwencji stomatologicznej.

Estetyka

Jedną z rzeczy, na którą zwraca się uwagę poznając nową osobę, jest uśmiech. Nic więc dziwnego, że brak chociażby jednego zęba obniża komfort życia pacjenta i sprawia, że stara się on ów brak ukryć, nie śmiejąc się szeroko lub zakrywając usta dłonią podczas mówienia lub ziewania. Implanty mogą pomóc pozbyć się kompleksów i uzupełnić uzębienie. Nie tylko są praktycznie niemożliwe do odróżnienia od naturalnej kości, ale i dopasowywane są w taki sposób, by kolorem, kształtem i rozmiarem jak najbardziej przypominały zęby pacjenta. Implanty wykonane są ponadto z materiałów, które, przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, nie ulegają przebarwieniom, demineralizacji ani żadnym innym zjawiskom, które pogarszałaby ich walory estetyczne. Nie jest ponadto widoczne mocowanie implantów zębowych w zębodole, a dziąsło wokół nich pozostaje nienaruszone.

Zdrowie

Zabieg ekstrakcji zębów jest zazwyczaj koniecznością, chociaż istnieją sytuacje, w których nie da się go uniknąć. Z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej nie jest to rozwiązanie zbyt korzystne, bowiem brak chociażby jednego zęba w łuku prowadzi do nieodwracalnych zmian. Kość w okolicy poekstrakcyjnej zanika, a pozostałe zęby przesuwają się lub zmieniają kąt swojego ułożenia. Pacjenci stają się bardziej narażeni na wady zgryzu, wady wymowy (m.in. seplenienie) oraz zgrzytanie zębami w nocy (tzw. bruksizm). Założenie implantów nie tylko zapobiega utracie kości ale i chroni przed skrzywieniem i nadmiernym obciążeniem pozostałych zębów. Wykonane z materiałów obojętnych dla organizmu ludzkiego, implanty nie wywołują skutków ubocznych i nie wchodzą w reakcje ze spożywanymi pokarmami oraz napojami czy substancjami chemicznymi obecnymi w ślinie.

Implanty zębowe zakładane obecnie w gabinetach stomatologicznych są tworzone z materiałów najwyższej jakości, a sam proces ich wszczepienia jest niezwykle prosty, porównywalny do rutynowego usunięcia zęba. Trwałość, estetyczny wygląd, przeciwdziałanie problemom z narządem żucia oraz brak konieczności stosowania uciążliwej protezy – to jedne z najistotniejszych korzyści płynących z założenia implantów, dzięki którym pacjenci na całym świecie mogą odzyskać piękny uśmiech i pewność siebie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *