Type to search

Jak odżywiać się w ciąży?

Dieta w ciąży

Sposób odżywiania w ciąży jest kluczowy i może zaważyć na prawidłowym rozwoju dziecka oraz jego zdolnościach i przyzwyczajeniach w przyszłości. Oczywiście dobór odpowiedniej diety powinien następować indywidualnie, w konsultacji z lekarzem.

Odżywianie powinno być zależne od stanu zdrowia matki oraz jej samopoczucia, jak również trymestru ciąży. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których powinna przestrzegać każda przyszła mama.

Zasady odżywiania w ciąży:

  1. Jedź regularne posiłki. Pozwoli ci to uregulować głód i spożywać 5-6 posiłków dziennie.
  2. Zaczynaj dzień d obfitego śniadania. Powinno być ono bogate w białko i błonnik. Może być to owsianka na mleku, chudy lub półtłusty twaróg lub jajecznica.
  3. Jedz przynajmniej dwa ciepłe posiłki w ciągu dnia.
  4. Nie ograniczaj się i sięgaj po to, na co masz ochotę. Twój organizm doskonale wie, czego mu brakuje. Ciążowe zachcianki pozwolą ci zaspokoić naturalne potrzeby twojego organizmu.
  5. Wybieraj zdrowe tłuszcze, czyli te zawierające jak najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich szczególnie bogatym źródłem jest oliwa z oliwek, ale również olej słonecznikowy lub olej z pestek winogron. Nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego twojego dziecka.
  6. Staraj się spożywać jak najwięcej białka. Twój organizm przygotowuje się do produkcji dużych ilości mleka. Również rozwijający się organizm twojego dziecka zużywa duże ilości białka. Dlatego tak ważne jest by stale uzupełniać ten makroskładnik, dzięki zrównoważonej diecie.
  7. Unikaj wysoko przetworzonych produktów (takich jak np. zupki w proszku lub konserwy) oraz gazowanych napojów. W ciąży wpływają one niekorzystnie nie tylko na twój organizm, ale również na organizm dziecka.
  8. Jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Są one bogatym źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i zapobiega zaparciom.
  9. Spożywaj lekkostrawną kolację, aby nie obciążać żołądka na noc. Trawienie podczas snu jest zdecydowanie wolniejsze.