Type to search

Leczenie uzależnień u psychoterapeuty – jak to wygląda?

Uzależnienia są powszechne w naszym społeczeństwie. Alkoholizm, narkomania, lekomania, zakupoholizm, seksoholizm, uzależnienie od hazardu czy gier komputerowych – to wszystko obniża znacząco naszą jakość życia. Pętla uzależnienia coraz bardziej się zaciska, krępując nas i odbierając nam wolność – przedmiot uzależnienia jest w centrum naszego życia i to jemu podlegamy.

Czy warto wybrać się do psychoterapeuty?

Uzależnienie to problem nie tylko uzależnionego człowieka. ale też jego bliskich. Bez wątpienia warto skonfrontować się ze swoim uzależnieniem i wybrać ścieżkę psychoterapii. Bez współpracy z psychoterapeutą nie jest możliwe efektywne leczenie tego problemu.

Z psychoterapii korzysta współcześnie mnóstwo osób – z powodu chorób psychicznych, zaburzeń osobowości, problemów w relacjach czy właśnie – z powodu uzależnień. Można wybrać psychoterapię indywidualną lub psychoterapię grupową – w zależności od naszych potrzeb i preferencji. W leczeniu uzależnień ważną rolę odgrywają obie te formy.

Leczenie uzależnień – psychoterapia

Leczenie psychoterapeutyczne ma uwolnić osobę uzależnioną od przedmiotu uzależnienia – jest to podstawowy cel każdego psychoterapeuty, pracującego z osobami borykającymi się z uzależnieniem. Psychoterapia taka ma pozwolić pacjentowi wrócić do społeczeństwa – ma on być zdolny do pracy, do nawiązywania relacji międzyludzkich itp.

Leczenie farmakologiczne w przypadku uzależnień jest istotne, ale z pewnością nie jest ono najważniejsze.

W przypadku narkomanii oraz alkoholizmu pierwszym krokiem jest często detoksykacja.

Psychoterapia ma na celu nauczyć pacjenta nowych postaw i zachowań. W leczeniu uzależnień wdrażana jest gruntowna psychoedukacja, a także trening umiejętności.

Uzależnienia leczy się zarówno poprzez terapię indywidualną, jak i terapię grupową. Podczas terapii indywidualnej psychoterapeuta jest sam na sam z pacjentem, zaś w terapii grupowej uczestniczy wiele osób z określonym uzależnieniem.

Osoba uzależniona może się leczyć na oddziale zamkniętym, jak i na oddziale dziennym. Jest też możliwość korzystania z wizyt w poradniach zajmujących się leczeniem uzależnień.

Jak wygląda terapia uzależnień? Na początku osoba uzależniona zapoznaje się ze swoim problemem. Musi ona odnaleźć w sobie motywację do leczenia.

W następnej części terapii pacjentowi uświadamiane są skutki, jakie niesie dany nałóg. Ponadto psychoterapeuta uczy pacjenta, jak prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.

Na końcu następuje terapia pogłębiona. Zajęcia są tu skupione na specyficznych potrzebach pacjenta.

Podsumowanie

Uzależnienia to ważny problem społeczny, którego nie należy bagatelizować. Można uzależnić się od najróżniejszych rzeczy. Każde uzależnienie wymaga specjalistycznego leczenia – na oddziałach zamkniętych, oddziałach otwartych lub w poradniach leczenia uzależnień. Uzależnienia leczy się zarówno poprzez terapię indywidualną, jak i terapię grupową. Czasami wchodzi też w grę leczenie farmakologiczne. Ważne, by pacjent miał odpowiednią motywację do terapii i by przeszedł gruntowną psychoedukację.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *