Type to search

Wady i zalety aparatów słuchowych z akumulatorem

Aparaty słuchowe dotąd były zasilane specjalnymi bateriami. Dziś na rynku znajdziemy już szereg modeli z akumulatorami. Jeśli uważasz, że wymienianie baterii jest problematyczne powinieneś zainteresować się aparatami, które można ładować jak inne przenośne urządzenia. Warto jednak najpierw poznać wady i zalety takiego rozwiązania.

Zalety ładowalnych aparatów słuchowych

Urządzenia wyposażone w akumulatory są lekkie i łatwe w obsłudze. Jedno ładowanie potrafi wystarczyć nawet na 24 godziny funkcjonowania aparatu słuchowego. Nie trzeba pamiętać o kupowaniu baterii, wystarczyć wieczorem podłączyć urządzenie do ładowania, a rano będzie ono gotowe na cały dzień pracy. Ładowanie wcale nie trwa całej nocy, wystarczą trzy godziny, a aparat będzie już w pełni gotowy do użycia. Nawet jeśli zapomnisz o ładowaniu, to krótkie, trzydziestominutowe ładowanie zapewni energię na kilka kolejnych godzin.

Wiele aparatów z akumulatorami jest również znacznie przystępniejszych dla ludzi z problemami wzroku oraz trudnościami z obsługą małych urządzeń. Nawet osoby o małej zręczności powinny docenić wygodę  aparatów słuchowych z akumulatorami.

Mobilność to kolejna cecha aparatów z możliwością ładowania. Niezależnie od tego, gdzie się w danej chwili znajdziemy, znajdziemy z pewnością możliwość naładowania naszego urządzenia. Zawsze możemy je naładować, korzystając np. z powerbanka. Warto zwrócić również uwagę na mniej oczywisty atut tego typu urządzeń. Używanie ładowalnych aparatów słuchowych jest bardziej ekologiczne.

Aparaty słuchowe z akumulatorami to najnowocześniejsze urządzenia na rynku; mogą posiadać więcej funkcji i lepiej radzić sobie z filtrowaniem dźwięków, należy jednak dokładnie sprawdzić te cechy przed zakupem konkretnego modelu.

Wady

Przede wszystkim należy obalić mit, że ładowanie akumulatorowe pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Suma kosztów wymiany akumulatorów i ładowania może być bardzo zbliżona do sumy kosztów nowych baterii.

Częste ładowanie może zaistnieć, jeśli słuchasz bardzo dużo muzyki. Zbyt przeciążony aparat słuchowy będzie zużywał dużo energii, co może zmusić nas do podładowania akumulatora w ciągu dnia.

Długość ładowania może być zaletą, ale jeśli potrzebujemy aparatu dokładnie w tej chwili, zmuszeni jesteśmy cierpliwie czekać przynajmniej kilkadziesiąt minut. Raczej trudno liczyć na możliwość szybkiej wymiany akumulatora, bo obudowa aparatów musi być szczelnie zamknięta.

Trzeba też pamiętać, że nawet nieużywany przez dłuższy czas może akumulator wymagać wymiany po upływie określonego czasu. Pozostawienie aparatu słuchowego bez ładowania zbyt długo może powodować zupełne rozładowanie akumulatora, a to będzie skutkowało trwałą i nieodwracalną utratą wydajności – akumulator trzeba będzie wymienić.

Czy warto zdecydować się na aparaty z akumulatorami?

Wybór urządzenia uzależniony jest od naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Jeśli nie chcemy tracić czasu na dokupowanie baterii i potrzebujemy sprzętu, który nie będzie uzależniony od częstych wymian baterii i ponownej konfiguracji, warto wybrać zasilanie akumulatorowe. Należy jednak zwracać uwagę na dokładną specyfikację kupowanego sprzętu, aby dowiedzieć się, jaka jest pojemność baterii i jak długo trzeba ładować urządzenie, by funkcjonowało ono właściwie przez cały dzień pracy.

Źródło: Strefasluchu.pl – badania słuchu

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *