Type to search

Jak ułatwić obsługę magazynu?

Przechowywanie towarów ewoluowało w dobie masowej produkcji do ogromnych rozmiarów przedsięwzięcia. Miliony produkowanych codziennie dóbr zanim zacznie swoją drogę do klienta zostaje umieszczonych w różnego rodzaju magazynach, a kontrolowanie takiej ilości operacji zasłużyło na osobną gałąź w gospodarce.

Magazynowanie produktów ma wiele różnych funkcji. Oprócz podstawowej – przechowywania – pełni też rolę zabezpieczenia przed brakiem dostępności danego przedmiotu w wypadku wzmożonego popytu. W ten sposób marka buduje opinię niezawodnej, ponieważ z pomocą zgromadzonych uprzednio zapasów w magazynie jest w stanie odpowiedzieć na większe zapotrzebowanie sklepów.

Magazyny i ich znaczenie

Obsługa magazynów oraz ich poprawne użytkowanie są kluczowym ogniwem każdej dobrze prosperującej firmy. Harmonijne współdziałanie maszyn i ludzi to esencja, dzięki której praca zostaje usprawniona, a klienci są zawsze zadowoleni. Dobra ergonomia pracy w takim środowisku to solidna podstawa, której zapewnienie pozwoli usprawnić, a nawet znacznie przyspieszyć pracę oraz zmniejszyć koszta. Co warto wiedzieć?

Wyszkolona kadra

Istotne jest zadbanie, by kadra pracująca w magazynie była odpowiednio przygotowana do pracy. Nie chodzi tutaj tylko o komplet szkoleń i uprawnień, lecz także o motywację i wydajność. Dobrym pomysłem będzie np. skupienie się na doborze osób zarządzających pracą i personelem – menadżerów i kierowników. Właściwe osoby potrafią nie tylko zmotywować innych i nadzorować każdą operację, ale szukają coraz lepszych rozwiązań i strategii, które usprawnią pracę w magazynie.

Odpowiedni sprzęt

Wyposażenie magazynowe to element, bez którego praca nie będzie możliwa. Sprzęt dobrej jakości taki jak podnośniki, wózki widłowe i wózki transportowe są niezbędne. Wykonywanie całej pracy fizycznej ręcznie nie jest niemożliwe, lecz bardzo znacząco wydłuża czas pracy i zwiększa koszty. Transport towaru, który wózek widłowy jest w stanie przewieźć w kilka minut, zająłby dwóm mężczyznom godzinę – a czas ich pracy to dodatkowe pieniądze. W skali przemysłowej używanie dobrego sprzętu i dbanie o jego poprawne działanie jest po prostu opłacalne.

Zagospodarowanie przestrzeni i transport

Nie tylko czas to pieniądz – także przestrzeń może zużywać ogromne ich ilości. Przed budową magazynu dobrze zastanowić się na jak najbardziej korzystnym zagospodarowaniu powierzonego nam miejsca. Liczyć się będzie dostosowanie warunków magazynowych do ergonomii pracy. Nawet szerokość alejek, po których poruszać będą się ludzie i maszyny, może mieć ogromne znaczenie. Idealnym rozwiązaniem będzie system przechowywania oparty na regałach wysokiego składowania. Warto zwrócić także uwagę na przesuwne regały paletowe. Oba te systemy zapewnią nam zwiększoną przestrzeń przechowywania, dzięki której nie tylko będziemy mogli zmieścić więcej towaru w magazynie, ale również zmniejszyć koszty związane z przechowywaniem produktów w chłodniach lub mroźniach poprzez zapełnienie nimi mniejszej powierzchni.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *