Type to search

Przedświąteczne mycie okien – jakich błędów unikać?

Krystalicznie czyste szyby pozwalają na swobodne obserwowanie świata na zewnątrz. Aby skutecznie umyć okna, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas mycia okien? Jakie preparaty mogą okazać się niezastąpione w do tego typu czynności? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego poradnika.

Nieprawidłowy dobór środków do czyszczenia

Planując czyszczenie okien warto zainwestować w dobrej jakości środki do mycia szyb. Zastosowanie uniwersalnego płynu często wiąże się z ryzykiem powstania nieestetycznych smug na powierzchni szkła. Tego typu preparaty mogą nie tylko nie domywać szyb, ale również je porysować. Podobne sytuacje mogą mieć miejsce na powierzchni profili okiennych. Jaki preparat do czyszczenia szyb będzie więc odpowiedni? Jedną z ciekawszych propozycji jest płyn do mycia szyb Clinex Glass, sprzedawany w dużym pięciolitrowym opakowaniu. Preparat doskonale usuwa tłuste plamy i nie pozostawia smug. Można go stosować zarówno do mycia okien, jak również profili okiennych czy luster.

Zbyt słaby środek czyszczący

Niektóre zabrudzenia okazują się trudne do usunięcia standardowymi preparatami. Wyżej wspomniany płyn do mycia szyb Clinex Glass wyróżnia się skoncentrowanym składem, umożliwiającym usunięcie wymagających zabrudzeń np. tłustych plam czy tuszu. Jednocześnie, formuła preparatu czyszczącego nie powoduje ryzyka uszkodzenia delikatnej struktury szyby.

Brak słońca a mycie okien

Słoneczna pogoda ułatwia ocenę rezultatów czyszczenia okien. Dobre oświetlenie umożliwia skuteczniejsze mycie szyb i sprawdzenie czy na ich powierzchni nie powstały nieestetyczne ślady i zacieki. Warto więc wykonywać tego typu czynności podczas słonecznego dnia.

Najpierw szyba, później profile

Kolejnym popularnym błędem jest mycie profili okiennych przed szybami. W taki sposób można w łatwy sposób rozprowadzić brud z szyb po powierzchni okiennic czy parapetu. Chcąc skutecznie umyć szybę warto więc najpierw skupić się na niej, a dopiero później na profilach.

Mycie okien zimną wodą

Ciepła woda zmieszana ze środkiem do mycia szyb jest w stanie dużo skuteczniej usunąć różnego rodzaju zabrudzenia. Często również okazuje się, że woda z kranu jest zbyt twarda, a przez to może uniemożliwiać skuteczne wyczyszczenie szklanej powierzchni. Uniwersalnym rozwiązaniem jest więc stosowanie letniej wody destylowanej lub przefiltrowanej. Tego rodzaju preparat można kupić zarówno w sklepach internetowych, jak również na stacjach benzynowych czy w większości popularnych supermarketów.

Pomijanie polerowania szyb okiennych

Perfekcyjnie czysta, przejrzysta szyba to ta wypolerowana. Jeszcze do niedawna stosowano w tym celu papier gazetowy. Warto jednak pamiętać, że tego typu elementy mogą porysować delikatną powierzchnię szyby. Co więc sprawdzi się lepiej? Do polerowania okien można zastosować papierowe ręczniki czy ściereczki z mikrofibry. Miękka powierzchnia nie zarysuje szkła, a jednocześnie zagwarantuje przepiękny wygląd szklanej powierzchni.

Chcąc skutecznie umyć okna, warto zastosować wyżej wspomniane wskazówki. Dzięki regularnemu czyszczeniu szyb w domu lub mieszkaniu można sprawić, że wnętrze będzie prezentowało się rewelacyjnie, bez względu na porę roku.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *