Type to search

Implanty, czyli prosty sposób na rekonstrukcję zębów

Rozwój zabiegów stomatologicznych sprawił, że odbudowa zębów stała się stosunkowo prostym zadaniem. Różnego rodzaju wypełnienia są bowiem powszechnie wykorzystywane w przypadku pojawienia się ubytków. Niestety w niektórych sytuacjach uszkodzenia są na tyle poważne, że konieczne jest usunięcie resztek zęba. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem mogą okazać się implanty zębów.

Czym są implanty zębów?

Implanty zębów to rodzaj wszczepów mających za zadanie zastąpić korzeń własny zęba. Z wyglądu przypominają śrubkę lub tuleję o długości od 7 do 21 mm oraz średnicy wynoszącej ok. 4 mm. Lekarz wprowadza je chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego. Następnie dochodzi do ich osseointegracji, czyli funkcjonalnego i strukturalnego połączenia żywej kości z wszczepem. Implanty najczęściej są wykonywane z tytanu, który nie tylko umożliwia powstanie trwałego połączenia, ale jest także wysoce wytrzymały. Tytanowe wszczepy bez problemu poradzą sobie z obciążeniami, na które wystawiane są naturalne korzenie zębów. Po osadzeniu implantu wykonywane jest stałe uzupełnienie protetyczne. Rodzaj protezy zależy przede wszystkim od stopnia ubytku. Nie zawsze konieczna będzie pełna rekonstrukcja zębów – czasami wystarczy zwykła korona. Warto podkreślić, że osadzone na implantach korony w odpowiednim odcieniu będą przypominały naturalne zęby. Wszelkie metalowe części zostaną bowiem zasłonięte przez dziąsło.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na rekonstrukcję zębów?

W ramach leczenia implantologicznego wszczepiane są implanty zębów, dzięki którym możliwe jest odbudowanie pełnego, a zarazem pięknego i naturalnego uśmiechu. Dentyści z łatwością zamocują na nich odpowiednie mosty i korony. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku pojedynczych ubytków. Sprawdza się jednak również, gdy utraciliśmy wszystkie zęby (skuteczna alternatywa dla ruchomych protez). Implanty przydadzą się też, jeśli zmagamy się z brakami międzyzębowymi o różnej rozpiętości. W takich przypadkach wszczepy służą do zwiększania liczby filarów pod przyszły most protetyczny. Przeprowadzona w taki sposób rekonstrukcja zębów zapewne poprawi efektywność procesu rozdrabniania pokarmu oraz przywrócić pełną funkcjonalność szczęki.

Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantów zębowych?

Zanim stomatolog zdecyduje się na rozpoczęcie leczenia implantologicznego, zapewne dokona dokładnego przeglądu naszej jamy ustnej, zwracając szczególną uwagę na stan dziąseł i zębów. Oprócz tego sprawdzi ilość tkanki kostnej w miejscu planowanego implantu.

Przeciwskazania do tego zabiegu możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwsza dotyczy kwestii miejscowych, czyli zbyt małych rozmiarów wyrostka zębodołowego, w którym lekarz miałby umieścić wszczep. Do wykonania implantów niezbędna jest również wystarczająca ilość miejsca pomiędzy sąsiednimi zębami. W tym przypadku istotny jest też stan błony śluzowej w miejscu implantacji. Z kolei do przeciwwskazań ogólnych bezwzględnych należą choroby psychiczne oraz schorzenia wyniszczające organizm (np. alkoholizm, AIDS, narkomania, nowotwory). Dyskwalifikujące mogą okazać się także choroby układowe, cukrzyca, bruksizm oraz ciąża. Warto wspomnieć, że istnieją przeciwskazania ogólne względne, takie jak choroby układu krążenia, zaawansowana parodontoza, nałogowe palenie tytoniu, choroby nerek oraz rozmaite schorzenia endokrynologiczne.

Rozwój stomatologii estetycznej sprawił, że zabiegi, takie jak odbudowa zębów są nie tylko proste i szybkie do wykonania, ale również mało inwazyjne i praktycznie bezbolesne. Decydując się na zabieg rekonstrukcyjny, w sposób efektywny pozbędziemy się wszelkich braków i ubytków w uzębieniu. Tym samym odzyskamy piękny uśmiech i poprawimy ogólny stan jamy ustnej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *