Type to search

Miesiączka a suchość pochwy – co warto wiedzieć?

Cykl menstruacyjny wywołuje szereg zmian w organizmie kobiety. Towarzyszące kolejnym jego fazom zmiany poziomu hormonów mogą mieć mniejszy lub większy wpływ na ogólne samopoczucie, natomiast zawsze wiążą się one z modyfikacją ilości i wyglądu wydzieliny pochwowej. Czasem może jej być dużo, a w niektórych fazach bardzo mało, co może skutkować suchością pochwy i większym dyskomfortem np. podczas stosunku. Jak naturalne nawilżenie pochwy zmienia się w trakcie cyklu?

Fazy cyklu menstruacyjnego

Rozpatrując zagadnienie suchości pochwy najlepiej podzielić cykl pod kątem potencjalnej płodności. Wyróżnia się wtedy 3 fazy:

  • niepłodność względna — to czas samej miesiączki oraz dni pomiędzy krwawieniem a owulacją. Nazwa wynika z faktu, że bardzo ciężko ustalić moment, w którym kobieta przechodzi w fazę płodności. Czasem ta pierwsza faza jest bardzo krótka lub nawet nie występuje wcale.
  • płodność — zaczyna się kilka dni przed a kończy kilka dni po owulacji, zazwyczaj trwa około tygodnia.
  • niepłodność bezwzględna — trwa od końca fazy płodności do pierwszego dnia miesiączki.

Najbardziej obfite naturalne nawilżenie pochwy występuje w środkowej fazie. Niestety podczas dwóch pozostałych kobieta może borykać się ze zbyt małą ilością śluzu. Suchość pochwy po okresie wynika z tego, że podczas menstruacji spada poziom hormonów, w tym estrogenu, który odpowiada za nawilżanie dróg rodnych. Również po owulacji poziom estrogenu spada, co może wywołać podobny efekt.

Jak radzić sobie z dyskomfortem?

Suchość pochwy potrafi być bardzo uciążliwa. Może jej towarzyszyć świąd, pieczenie podczas oddawania moczu, czy ból i dyskomfort podczas stosunku. Niedostateczne nawilżenie dróg rodnych przyczynia się także do szybszego łapania infekcji układu moczowo-płciowego, gdyż błona śluzowa jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej.

Pomóc sobie można poprzez stosowanie żeli i globulek o działaniu nawilżającym. Żele sprawdzą się dobrze podczas stosunku, należy jednak zwrócić uwagę na ich skład. Przykładowo stosując antykoncepcję barierową, czyli prezerwatywy, nie można stosować preparatów na bazie substancji oleistych, które mogą je uszkodzić a przez to zmniejszyć ich skuteczność. Najlepiej wybierać wtedy żele na bazie wody.

Z kolei globulki nawilżające dopochwowe dobrze sprawdzają się w codziennym stosowaniu podczas faz cyklu, którym towarzyszy suchość pochwy. Mogą zawierać m.in.:

  • kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym,
  • pantenol łagodzący podrażnienia,
  • kwas mlekowy utrzymujący właściwe, kwasowe pH, które jest niekorzystne dla drobnoustrojów.

Globulki najlepiej aplikować bezpośrednio przed snem. Pod wpływem ciepła organizmu rozpuszczą się i powleką błonę śluzową ochronną warstwą nawilżającą oraz regenerującą ewentualne podrażnienia.

Suchość pochwy może też towarzyszyć zmianom hormonalnym podczas menopauzy czy stosowania doustnej antykoncepcji. W każdym z tych przypadków warto zadbać o swój komfort i zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *