Type to search

Jak zmieni się rynek IT na przestrzeni najbliższych 10 lat

Branża IT przeżywa obecnie niesamowity rozwój. Jest to jeden z nielicznych sektorów, w którym dochodzi do tak dynamicznych zmian. Daje to ogromne możliwości osobom, które pragną rozwijać się w technologicznym kierunku, a także zarabiać duże pieniądze. Co więcej – programowania można nauczyć się praktycznie w każdym wieku, a w najbliższych 10 latach przebranżowienie się w tym kierunku, może być strzałem w dziesiątkę.

Luka pracownicza w sektorze IT

Już teraz na rynku polskim panuje ogromny niedobór specjalistów IT. Szacuje się, że wynosi ona nawet 50 000 stanowisk, a z każdym kolejnym będzie wzrastać. W całej Europie niedobór ten sięga liczby nawet 800 000 pracowników. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że sektor IT nazywany jest obecnie branżą pracownika. Kandydat z odpowiednimi umiejętnościami może przebierać w licznych ofertach i podejmować decyzję o wejściu do firmy nawet na podstawie takiego kryterium jak pakiety socjalne.

Wzrastające zarobki

Zarobki programistów z roku na rok ulegają znacznemu podwyższeniu. Nie ma powodów, aby twierdzić, że ten trend spowolni. Prawda jest bowiem taka, że na portalach ogłoszeniowych znajduje się coraz więcej ofert pracy nawet dla początkujących programistów bez doświadczenia. Firmy organizują nawet darmowe szkolenia i bootcampy celem znalezienia utalentowanych osób do przyszłej pracy w dziale IT. W praktycznie żadnej innej branży nie można spotkać się z takim stanem rzeczy.

Już na starcie Junior Developer może liczyć na zarobki porównywalne z zarobkami doświadczonego lekarza. Świadczy to o tym, jak mocna luka panuje obecnie w branży IT. Czasami jedynym kryterium firm zatrudniających pracowników jest chęć kandydatów do nauki i rozwoju.

Łatwość wejścia

Prognozy związane z przyszłością branży IT świadczą o tym, że zdobyć pracę w tym sektorze nawet bez doświadczenia będzie o wiele łatwiej. Głównym powodem jest rozszerzająca się luka pracownicza w tym sektorze.

Do łatwości znalezienia pracy na stanowisku specjalisty IT z pewnością przyczyni się również powstawanie coraz to bardziej intuicyjnych, przejrzystych i prostych w użyciu frameworków, których nauka w znacznym stopniu ulegnie skróceniu. Do ich wykorzystania nie będzie już potrzebna ogromna wiedza, gdyż wiele z zaawansowanych funkcjonalności może być dostępnych nawet z wprowadzeniem jednego wiersza kodu.

Specjaliści IT wsparciem dla sprzedaży

Obecnie personalizacja i profilowanie użytkowników to jedna z gałęzi IT, która będzie nadal w najbliższych latach zyskiwać na znaczeniu. Jest to ściśle związane z rozwojem marketingu, którego definicja zmieniła się na przestrzeni lat za sprawą rozwoju technologicznego. Bardzo duży udział w sukcesie sprzedażowym mają specjaliści IT. Tworzą oni środowisko do zwiększania konwersji w sklepach internetowych i tunelach sprzedażowych.

W związku z dynamicznym rozwojem sprzedaży internetowej, eksperci IT będą mogli liczyć na rosnące zainteresowanie pracodawców w kwestii poszerzania zespołów marketingowych czy nawet tworzenia oddzielnych działów zamiast outsourcingu tych zadań.

Automatyka

Rosnące zapotrzebowanie na usługi programistów wynika także z silnego trendu zmierzającego ku automatyce. Według raportu McKinsey Global Institute z 2013 roku, co czwarte stanowisko z branży budowlanej, przemysłowej i rolniczej zostanie nią zastąpione. Warto jednak pamiętać, że programowanie różnego rodzaju maszyn i urządzeń będzie domeną specjalistów IT. Stwarza to ogromne możliwości dla osób zainteresowanych rozpoczęciem nauki programowania.

Podsumowanie

Wszystkie dane i prognozy wskazują na to, że branża IT nabiera coraz to większego rozpędu. Firmy IT będą robiły wszystko, aby zatrudnić i utrzymać w swoich zespołach dobrych programistów. Zarobki specjalistów IT już teraz wzrastają o wiele szybciej niż w innych branżach, co świadczy o potencjale, jaki leży w tym sektorze.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *