Type to search

Wkłady koronowe inlay, onlay, overlay – jakie są ich przewagi nad zwykłymi wypełnieniami?

Wkłady koronowe inlay, onlay lub overlay to innowacyjne rozwiązania stosowane w przypadku konieczności uzupełnienia ubytków w koronie zęba. Z powodzeniem zastępują tradycyjne wypełnienia, zapewniając jednocześnie większą trwałość i ochronę przed próchnicą, a także bardziej estetyczny wygląd.

Czym są wkłady koronowe?

Stosowanie wkładów koronowych to metoda, w której protetyka stomatologiczna łączy się ze stomatologią zachowawczą. Tego rodzaju wypełnienia protetyczne stosuje się w celu uzupełnienia ubytków w trzonowcach i przedtrzonowcach. Wkłady i nakłady koronowe z porcelany lub kompozytu przygotowuje się w laboratoriach protetycznych, a cementuje w gabinecie stomatologicznym.

Wkłady koronowe najczęściej stosowane są przy znacznych ubytkach, o dużej powierzchni i głębokości, oraz w sytuacji gdy doszło do ukruszenia lub ułamania korony zęba. Pozwalają jednocześnie na odnowienie kształtu zęba, czyli rekonstrukcję guzków, bruzd międzyzębowych, a także punktów stycznych. Trzeba jednak wiedzieć, że wkład koronowy nie sprawdzi się tam, gdzie całkowicie zniszczona została korona – wkład musi mieć bowiem odpowiednie podparcie.

Rodzaje wkładów

W zależności od rozmiaru i położenia ubytku wyróżnia się trzy rodzaje uzupełnień protetycznych.

Wypełnienia typu inlay stosowane są tam, gdzie ubytek dotyczy jedynie powierzchni żującej, natomiast guzki pozostały bez zmian. Jeśli konieczne jest także odbudowanie guzków, wykorzystuje się wkłady onlay. Zabezpieczają one jednocześnie ząb przed pęknięciem. Uzupełnienia overlay to rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy ubytek ma dużą powierzchnię i głębokość, a zdrowe są tylko ściany zęba. Ma to miejsce na przykład po leczeniu kanałowym.

Etapy założenia wkładu koronowego

Zastosowanie wkładu koronowego jest związane z koniecznością odbycia dwóch wizyt u stomatologa. Na pierwszej usuwane są tkanki zniszczone przez próchnicę. Następnie pobierany jest wycisk, na podstawie którego protetyk wykona wkład. Dodatkowo stomatolog dobiera odpowiedni kolor uzupełnienia, by po założeniu nie różniło się od naturalnych zębów, a także zakłada tymczasowe wypełnienie.

Podczas drugiej wizyty zakładane jest wypełnienie inlay, onlay lub overlay. Gdy wkład koronowy jest już zacementowany, trzeba jeszcze sprawdzić, czy zgryz pacjenta funkcjonuje prawidłowo.

Przewagi wkładów koronowych nad tradycyjnymi wypełnieniami

Wkłady koronowe pomagają zachować ząb pacjenta, poprawić jego funkcjonalność, a przy okazji zwiększyć estetykę. Uzupełnienie wygląda bardzo naturalnie, jest właściwie nie do odróżnienia od korony zęba. Tkanki twarde zęba są idealnie odwzorowane, z uwzględnieniem guzków i punktów stycznych. W odróżnieniu od tradycyjnego wypełnienia, zachowana jest odpowiednia szerokość szczelin. Przy zastosowaniu klasycznego wypełnienia nie jest możliwe tak precyzyjne odbudowanie zęba, w szczególności problematycznych powierzchni, jak chociażby boczne ścianki w przestrzeniach międzyzębowych.

Kolejną przewagą wkładów jest fakt, że z biegiem czasu nie przebarwiają się. Oprócz tego podczas cementowania uzupełnienia nie zmienia się naturalny kolor zęba, a barwa wypełnienia jest dokładnie dopasowana.

Wkłady inlay, onlay i overlay gwarantują większą szczelność niż tradycyjne wypełnienia. Są mocno osadzone w koronie, dzięki czemu są w stanie lepiej zabezpieczyć ząb przed próchnicą, która nierzadko rozwija się wokół tradycyjnych plomb.

Wkłady koronowe charakteryzują się też dużo większą trwałością i wytrzymałością niż plomby. Te właściwości uzupełnień protetycznych sprawiają, że możliwe jest powstrzymanie procesu ścierania siekaczy i utrzymania prawidłowej pozycji zgryzu.

Podsumowując, nowoczesna protetyka stomatologiczna oferuje wiele rozwiązań umożliwiających wykonywanie uzupełnień nawet na bardzo zniszczonych zębach. Wkłady koronowe inlay, onlay i overlay są trwalsze, bardziej estetyczne i wytrzymałe niż plomby, pozwalają na odbudowanie nawet dużych ubytków, a przy tym wyglądają bardzo naturalnie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *