Type to search

Z czego może wynikać niechęć do seksu?

Brak ochoty na seks to problem, który dość często dotyczy kobiet. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni zawsze są chętni na zbliżenia. Skąd bierze się mniejsza potrzeba cielesnego obcowania z partnerem? Jak można sobie poradzić z tego typu problemem? Niniejszy artykuł odpowie na te pytania.

Brak ochoty na stosunek – dlaczego to problem?

Potrzeba seksu jest ważna dla większości ludzi. Zbliżenie ma znaczenie nie tylko dla budowania relacji z partnerem. Umacnia również więzi, wzbudza większe zaufanie, a także wpływa pozytywnie na samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie od dziś wiadomo, że aktywność seksualna jest źródłem radości, relaksu, a także pozwala poradzić sobie ze stresem.

Czasem zdarza się, że ochota na seks jest niższa przez określony czas. To szczególnie popularne zjawisko w przypadku zażywania leków hormonalnych czy podczas bycia w ciąży. Brak ochoty na igraszki może być też związany z większym stresem czy nagromadzeniem problemów między partnerami. Czy tego typu zjawisko jest powodem do niepokoju?

Niechęć do seksu – skąd się bierze?

Częstym źródłem niechęci do seksu jest rutyna. Dotyczy to w szczególności związków z dłuższym stażem. Po kilku latach związku partnerzy mogą w mniejszym stopniu zabiegać o siebie nawzajem, a przez to temperatura relacji opada.

Brak seksu może być też związany z narastającymi od dłuższego czasu konfliktami czy problemami rodzinnymi. Nie bez znaczenia pozostają też niezaleczone rany np. po zdradzie czy kłopoty finansowe. Wszystko to jest źródłem stresu i sprawia, że niechęć do seksu jeszcze bardziej się pogłębia.

Dodatkowym czynnikiem, przez który pary nie chcą uprawiać seksu tak często jakby chcieli jest strach przed nieoczekiwanym zajściem w ciążę. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą też nie czerpać z seksu wystarczającej satysfakcji, a w związku z tym celowo unikać zbliżeń z partnerem. Co można zrobić, by naprawić swoje relacje w łóżku i móc na nowo cieszyć się z seksu?

Co można zrobić, gdy nie ma ochoty na seks?

Aby znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu warto zacząć od szczerej rozmowy z partnerem. Często okazuje się, że w ten sposób można szybko zlokalizować przyczynę i podjąć wspólną walkę o poprawę relacji łóżkowych. Czasami jednak problem okazuje się dużo bardziej złożony. W takim przypadku poleca się skorzystanie z pomocy specjalisty z poradni seksuologicznej. Spotkanie z psychologiem czy seksuologiem z pewnością pomoże wskazać przyczyny obniżonego libido. Dodatkowo, ekspert proponuje partnerom metody, które pozwolą wspólnie pracować nad poprawą ich sytuacji.

Bywa również tak, że problemy z seksem są powiązane z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. W takim przypadku warto więc zwrócić się do lekarza, celem wykonania badań profilaktycznych. Być może okaże się, że jedno z partnerów cierpi na chorobę wpływającą na niższy poziom libido.

Problemy z seksem mogą mieć różne przyczyny. W przypadku wystąpienia takiego zjawiska warto podjąć szczerą rozmowę ze swoim partnerem. Jeśli to okaże się niewystarczające, należy zgłosić się do specjalisty, celem zapisania się na terapię i przeprowadzenia badań. W ten sposób można szybciej poradzić sobie z problemem i znów cieszyć się pełną przyjemnością z seksu.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *